Rozlicz PIT

niedziela, 6 marca 2016

Kiedy konieczne będzie złożenie korekty PIT 2015?

Podczas wypełniania rocznych deklaracji podatkowych, podatnicy popełniają bardzo dużo błędów. Niektóre z tych błędów są korygowane przez urząd skarbowy, inne podatnik musi poprawić sam. Żeby uniknąć konieczności składania korekty zeznania, warto sprawdzić czy rozliczenie roczne 2015 zostało wypełnione poprawnie.
W dalszej części artykułu zostały omówione błędy, które są spotykane najczęściej. Warto się z nimi zapoznać, gdyż dzięki tej wiedzy na pewno będziemy wypełniać deklarację z większą dokładnością, co umożliwi nam uniknięcie błędów, które mogłyby skutkować koniecznością złożenia korekty.


1. BRAK IDENTYFIKATORA PODATKOWEGO

W lewym górnym rogu każdego formularza podatkowego trzeba wpisać odpowiedni identyfikator podatkowy – NIP lub PESEL. Z numeru PESEL korzystają osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL, które:
·         nie prowadzą działalności gospodarczej,
·         nie są zarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług (VAT),
·         nie są płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Wszyscy pozostali podatnicy, którzy nie spełniają powyższych wymagań, używają jako identyfikatora podatkowego Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP).

2. BRAK CELU ZŁOŻENIA ZEZNANIA

W każdej deklaracji rocznej trzeba wskazać jaki jest cel składania rozliczenia podatkowego. Jeżeli wypełniamy pit 2015 po raz pierwszy, jako cel wskażemy – złożenie zeznania. Gdy wypełniamy formularz za dany rok po raz kolejny, gdyż konieczne jest jego skorygowanie, celem złożenia zeznania będzie korekta.

3. KORZYSTANIE Z NIEAKTUALNYCH FORMULARZY PODATKOWYCH

Warto pamiętać, że wzory formularzy podatkowych zmieniają się bardzo często. Obowiązkiem podatnika jest korzystanie z formularza, który obowiązuje w danym roku podatkowym. Oznacza to, że zeznanie PIT 2015 trzeba złożyć na druku udostępnionym przez fiskus w 2016 r., a nie na formularzu, z którego korzystaliśmy podczas rozliczania przychodów za 2014 r.

4. NIEWŁAŚCIWE LIMITY

Osoby korzystające z odliczeń i ulg podatkowych powinny zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie limitów, które zostały określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto także pamiętać, że odliczenia od dochodu/przychodu i od podatku muszą zostać odpowiednio udokumentowane, a brak właściwej dokumentacji może spowodować utratę prawa do ulgi.

5. BRAK ZAŁĄCZNIKÓW

Korzystanie z ulg i odliczeń sprawia, że do głównego formularza podatkowego (np. PIT-37) podatnik powinien dołączyć odpowiednie załączniki. W załącznikach wpisujemy bardziej szczegółowe informacje o dokonanych odliczeniach. Liczbę i rodzaj załączników dołączonych do zeznania trzeba wpisać w głównym druku PIT.

6. BRAK PODPISU

Deklaracje podatkowe, które składane są w formie papierowej, muszą zostać podpisane przez podatnika. Brak podpisu sprawi, że zeznanie zostanie uznane za nieważne, co oczywiście będzie skutkowało koniecznością ponownego złożenia formularza podatkowego.
Formularze wysyłane do urzędu skarbowego w formie elektronicznej nie muszą być podpisane. Weryfikacja tożsamości podatnika odbywa się przy pomocy tzw. danych autoryzujących (imienia, nazwiska, daty urodzenia, identyfikatora podatkowego oraz kwoty przychodu za rok ubiegły).

Jak możemy zauważyć, jest bardzo wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, żeby uniknąć konieczności składania korekty. Aby skrócić czas, jaki musimy poświęcić na obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego, a także zminimalizować ryzyko popełnienia błędów, warto wykorzystać do wypełnienia deklaracji rocznej program do pitów 2015. Tę doskonałą aplikację komputerową można pobrać z internetu zupełnie za darmo, a jej instalacja na dysku komputera zajmuje zaledwie kilka minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz