Rozlicz PIT

wtorek, 8 marca 2016

Jaki formularz PIT 2015 wybrać?

Każdy podatnik, który w trakcie ubiegłego roku uzyskał przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, musi wypełnić rozliczenie PIT 2015. Poprawny wybór formularza, na którym zostanie złożona deklaracja, jest bardzo istotny, ponieważ każdy z dostępnych druków podatkowych jest przeznaczony do rozliczania innego rodzaju przychodów.
O tym, jaki formularz podatnik powinien dostarczyć do urzędu skarbowego, decyduje rodzaj uzyskiwanych przychodów oraz sposób opodatkowania.

PIT 37 formularz

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Osoby, które naliczają podatek dochodowy wg skali 18 i 32%, wypełniają formularz PIT 37 lub PIT-36. Z druku PIT-37 mogą skorzystać podatnicy, którzy:
  • uzyskiwali wynagrodzenie za pośrednictwem płatnika tylko na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło),
  • nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych,
  • nie obniżają dochodów o straty wykazane w deklaracjach podatkowych za lata ubiegłe,
  • nie mają obowiązku doliczenia dochodów uzyskanych przez niepełnoletnie dziecko.

Podatnicy opłacający podatek progresywny, którzy nie spełniają jednocześnie wszystkich powyższych wymagań, muszą wypełnić formularz PIT-36. Oznacza to, że z tego druku skorzystają osoby:
  • prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane wg skali,
  • uzyskujące przychody poza granicami kraju,
  • korzystające z kredytu podatkowego,
  • doliczające dochody niepełnoletniego dziecka,
  • odliczające straty z lat ubiegłych,
  • uzyskujące przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Formularz PIT-36 i PIT-37 za 2015 r. trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 2 maja 2016 r.

Opodatkowanie podatkiem liniowym

Podatek liniowy mogą opłacać podatnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Przedsiębiorcy mogą naliczać 19% pod warunkiem, że w odpowiednim terminie poinformują fiskus o wyborze tej formy opodatkowania. Przychody opodatkowane liniowo wykazujemy w formularzu PIT-36L. Ostateczny termin dostarczenia druku za 2015 r. do urzędu skarbowego upływa 2 maja 2016 r.

Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Stawka zryczałtowanego podatku dochodowego wynosi 19%. Jest on odprowadzany od dochodów o charakterze kapitałowym. Podatnicy rozliczający przychody:
  • z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach,
  • z tytułu objęcia udziałów/akcji w spółkach bądź wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część
są zobowiązani do wypełnienia formularza PIT-38.

19% ryczałt jest naliczany także od dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub innych praw majątkowych. Osoby, które w trakcie 2015 r. uzyskały przychody z powyższych źródeł, powinny wypełnić rozliczenie roczne 2015 na formularzu PIT-39.

Ostateczny termin złożenia formularza PIT-38 i PIT-39 za ubiegły rok upływa 2 maja 2016 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz