Rozlicz PIT

czwartek, 17 marca 2016

Kiedy do PIT za 2015 r. trzeba dołączyć załączniki?

Przychody uzyskane w trakcie 2015 r. podatnicy rozliczają na odpowiednich formularzach podatkowych – PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39. Wybór formularza jest zależny od źródła przychodów oraz od wybranego sposobu opodatkowania.
Ostateczny termin złożenia deklaracji za 2015 r. na formularzu PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 upływa 2 maja 2016 r. Jeżeli fiskus otrzyma zeznanie po terminie, podatnik zostanie obciążony karą pieniężną, a także ewentualnymi odsetkami za zwłokę w uregulowaniu zobowiązania podatkowego.

W określonych przypadkach do deklaracji podatkowej trzeba dołączyć załączniki. Warto pamiętać, że brak załącznika będzie zawsze skutkował koniecznością złożenia korekty. W związku z tym, zanim złożymy rozliczenie pit 2015 w urzędzie skarbowym, powinniśmy upewnić się, że wypełniliśmy wszystkie niezbędne formularze.

Wyróżniamy siedem różnych załączników do głównych formularzy podatkowych:
·         PIT/B,
·         PIT/D,
·         PIT-2K,
·         PIT/M,
·         PIT/O,
·         PIT/Z,
·         PIT/ZG.
Każdy z druków ma inne przeznaczanie, dlatego trzeba pamiętać, że nie można ich stosować zamiennie.

PIT/B powinni złożyć podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają podatek liniowy lub progresywny. Oznacza to, że PIT/B dołączamy wyłącznie do formularza PIT-36 oraz PIT-36L. Małżonkowie zawsze wypełniają oddzielne załączniki PIT/B, także wtedy, gdy składają wspólną deklarację podatkową na druku PIT-36.
PIT/D dołączają do zeznania osoby, które opłacają podatek progresywny (PIT-36 lub PIT-37) bądź ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) i na podstawie praw nabytych korzystają z różnego rodzaju ulg budowlanych. Małżonkowie zawsze wypełniają jeden załącznik PIT/D, także wtedy, gdy rozliczają się oddzielnie.
PIT-2K trzeba dołączyć, gdy odlicza się ulgę odsetkową po raz pierwszy. Ponieważ z ulgi można skorzystać tylko na podstawie praw nabytych, załącznik składają osoby, które nabyły prawo do ulgi w trakcie jej obowiązywania. W ramach ulgi można odliczyć odsetki od kredytu/pożyczki zaciągniętej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
PIT/M muszą dołączyć osoby, które mają obowiązek uwzględnienia we własnym zeznaniu podatkowym dochodów osiągniętych przez niepełnoletnie dziecko. Załącznik składamy wyłącznie z formularzem PIT-36, gdyż to w nim powinny zostać wykazane dochody osoby, która nie ukończyła osiemnastego roku życia.
PIT/O jest załącznikiem, który podatnicy wypełniają najczęściej. Trzeba go dołączyć do deklaracji, jeżeli korzysta się z różnego rodzaju ulg i odliczeń, zarówno tych, które odejmowane są od dochodu, jak i tych, które umniejszają podatek dochodowy w sposób bezpośredni. PIT/O składamy wraz z formularzem pit 37, PIT-36 lub PIT-28. Małżonkowie, którzy składają wspólną deklarację, wypełniają jeden załącznik PIT/O. W momencie, gdy każdy z małżonków wypełnia własne zeznanie roczne 2015, konieczne będzie złożenie dwóch oddzielnych druków PIT/O.
PIT/Z powinni dołączyć do deklaracji podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy korzystają z tzw. kredytu podatkowego. Załącznik składamy tylko i wyłącznie z formularzem PIT-36 lub PIT-36L. Małżonkowie zawsze wypełniają oddzielne załączniki, także wtedy, gdy rozliczają się z fiskusem na jednym formularzu podatkowym.
PIT/ZG muszą wypełnić osoby, które wykazują w deklaracji rocznej przychody uzyskane poza granicami kraju. Załącznik może zostać złożony wraz z formularzem PIT-36, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-39. W przypadku uzyskiwania przychodów w kilku różnych państwach, konieczne będzie dołączenie więcej niż jednego załącznika PIT/ZG. Małżonkowie zawsze wypełniają oddzielne załączniki, także wtedy, gdy rozliczają się z fiskusem na jednym formularzu podatkowym.

Wszystkie opisane załączniki można w prosty sposób wypełnić wykorzystując program PIT 2015. Przy pomocy tej darmowej aplikacji komputerowej możliwe jest również wysłanie gotowej za pośrednictwem sieci internetowej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz