Rozlicz PIT

piątek, 15 stycznia 2016

PIT 2015: co to jest UPO i co należy z nim zrobić?

Podatnicy coraz chętniej korzystają z możliwości rozliczenia się z fiskusem za pośrednictwem sieci internetowej. Nie da się ukryć, że jest to bardzo wygodna metoda składana rocznych deklaracji podatkowych, gdyż nie wymaga od podatnika wychodzenia z domu, a tym samym pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.


Osoby, które składają papierowe formularze podatkowe, mogą udokumentować terminowe dostarczenie deklaracji do urzędu podstemplowaną kopią lub potwierdzeniem nadania listu poleconego. Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia, gdy wysyłamy e-deklaracje. Trzeba pamiętać, że jedynym dokumentem, potwierdzającym, że elektroniczne zeznanie PIT 2015 zostało przyjęte przez urząd, jest urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

Proces wysyłania e-deklaracji

Wypełnianie i składanie e-deklaracji przebiega kilkuetapowo. Szczegółowa charakterystyka charakterystyka procesu rozliczania się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej została przedstawiona poniżej.

1.    WYPEŁNIANIE FORMULARZY I ZAŁĄCZNIKÓW
Elektroniczne zeznanie PIT można wypełnić na dwa sposoby:
·         korzystając z interaktywnych formularzy podatkowych,
·         używając kreatora, który dostępny jest w PIT 2015 program.
Wybór sposobu wypełnienia deklaracji rocznej jest zależny tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji podatnika.

2.    DANE AUTORYZUJĄCE
Zanim deklaracja zostanie wysłana, konieczne jest podanie tzw. danych autoryzujących:
·         pierwszego imienia,
·         nazwiska,
·         daty urodzenia,
·         odpowiedniego identyfikatora podatkowego (NIP lub PESEL),
·         kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły.
Wszystkie wymienione dane muszą być ze sobą zgodne, w przeciwnym razie rozliczenie zostanie odrzucone przez system.

3.    WYSYŁANIE e-DEKLARACJI
Po wpisaniu danych autoryzujących podatnik powinien wcisnąć przycisk „wyślij”, co spowoduje wysłanie wszystkich wypełnionych formularzy podatkowych.

4.    NADANIE NUMERU REFERENCYJNEGO
Każde wysłane zeznanie otrzymuje indywidualny numer referencyjny. Numer ten jest generowany automatycznie po wysłaniu deklaracji przez podatnika. Trzeba jednak pamiętać, że numer referencyjny nie jest potwierdzeniem poprawnego złożenia rozliczenia podatkowego za 2015 r.

5.    WERYFIKACJA FORMALNA WYSŁANYCH FORMULARZY
Wysłane formularze i załączniki są poddawane weryfikacji, której celem jest sprawdzenie, czy spełniają one wszystkie wymogi formalne. Na tym etapie nie jest sprawdzana poprawność obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego.

6.    NADANIE DEKLARACJI STATUSU 200
Zeznanie podatkowe, które spełniło wymagania formalne, otrzymuje status 200. Status ten oznacza, że wysłana deklaracja została przyjęta przez system i przekazana do urzędu skarbowego, który został wskazany w formularzu PIT.

7.    WYGENEROWANIE URZĘDOWEGO POŚWIADCZENIA ODBIORU (UPO)
Po nadaniu wysłanym dokumentom statusu 200, system automatycznie wygeneruje urzędowe poświadczenie odbioru. Data, którą znajdziemy na UPO, jest uznawana za datę złożenia deklaracji. Warto mieć na uwadze, że przetwarzanie zeznania może zająć trochę czasu (szczególnie w okresie, gdy system jest przeciążony), dlatego lepiej nie odkładać wypełnienia elektronicznego rozliczenia podatkowego na ostatnią chwilę.

Co zrobić z UPO?

Jak już wcześniej wspomniano, UPO jest jedynym dokumentem, który potwierdza, że podatnik wywiązał się z obowiązku podatkowego i złożył deklarację roczną w terminie. Zalecane jest wydrukowanie urzędowego poświadczenia odbioru i przechowywanie go aż do momentu, w którym zeznanie podatkowe, wynikające ze złożonego zeznania, ulegnie przedawnieniu.

Bieg okresu przedawnienia dla zobowiązań o charakterze podatkowym zaczyna się po roku, w którym zostało złożone rozliczenie i trwa pięć lat. Oznacza to, że deklaracja PIT 2015 ulegnie przedawnieniu dopiero po zakończeniu 2021 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz