Rozlicz PIT

czwartek, 1 stycznia 2015

PIT 2014: kiedy nie otrzymamy zwrotu podatku?

Przepisy podatkowe zakładają, że podatnikowi przysługuje prawo do otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych. Nadpłata powstaje wtedy, gdy suma odprowadzonych zaliczek jest wyższa od faktycznej wysokości zobowiązania podatkowego. W przypadku deklaracji za 2014 r., urząd skarbowy dokona zwrotu nadwyżki w ciągu trzech miesięcy od momentu, gdy otrzyma od podatnika poprawnie wypełnione rozliczenie PIT 2014.



Może się zdarzyć, że kwota wykazana w zeznaniu rocznym nie zostanie zwrócona w ogóle lub podatnik otrzyma jedynie jej część. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy podatnik:
  • nie uregulował zobowiązań względem organów skarbowych (np. nie opłacił podatku dochodowego lub odsetek),
  • posiada nieuregulowane zobowiązania względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (np. nieopłacone składki ubezpieczeniowe),
  • posiada nieuregulowane zobowiązania względem policji (np. nieopłacone mandaty drogowe),
  • nie uregulował zobowiązań wobec gminy (np. nie opłacił podatku od nieruchomości).

Zwrot nie zostanie wypłacony także wtedy, gdy nadpłata wykazana w PIT 2014 nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 11,60 zł). W takiej sytuacji urząd automatycznie zaliczy nadpłacony podatek na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Jeżeli podatnikowi bardzo zależy na zwrocie nadwyżki, może wystąpić o jej wypłatę. Pieniądze są wtedy wypłacane tylko i wyłącznie w kasie urzędu skarbowego.

Na koniec warto wspomnieć, że zwrotu nie otrzymają także podatnicy, którzy złożyli wniosek o przekazanie nadpłaconego podatku dochodowego na rzecz przyszłych zobowiązań względem organów skarbowych.

Osoby, które mogą liczyć na zwrot podatku i chcą otrzymać go jak najszybciej, nie powinny odkładać rozliczenia rocznego na ostatnią chwilę. Dodatkowo warto rozważyć wypełnienie deklaracji w formie elektronicznej (np. w PITy 2014 program) i przesłanie jej do urzędu za pośrednictwem sieci internetowej, gdyż złożenie zeznania przez Internet znacznie skraca czas oczekiwania na wypłatę nadwyżki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz