Rozlicz PIT

wtorek, 2 lutego 2016

Sprzedaż rzeczy przez internet – kiedy trzeba zapłacić podatek?

Polacy bardzo chętnie robią zakupy przez Internet. Sklepy internetowe oraz platformy aukcyjne odnotowują z roku na rok coraz większą sprzedaż. Znaczny wzrost popularności zakupów za pośrednictwem sieci internetowej nie powinien nas specjalnie dziwić. Zakup usług i towarów w sieci charakteryzuje się wysoką wygodą, pozwala na oszczędność czasu, wymaga mniej zaangażowania, a także daje dostęp do zdecydowanie większej liczby produktów, niż tradycyjne zakupy robione, chociażby w centrach handlowych.


W związku z rosnącą popularnością handlu internetowego, fiskus zaczął bardzo dokładnie przyglądać się działalności prowadzonej przez użytkowników Internetu, gdyż przychody z takiej działalności mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub podatkiem od towarów i usług (VAT).

Niestety nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z tego, że sprzedaż, którą prowadzą w internecie może powodować powstanie obowiązku podatkowego. Przyjrzyjmy się kiedy sprzedawca musi wypełnić zeznanie pit 2015 i odprowadzić podatek dochodowy.

Sprzedaż prywatna

Sprzedaż rzeczy przez Internet może mieć charakter prywatny. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy podatnik prowadzi sprzedaż przedmiotów używanych i nieużywanych lub wyłącznie używanych:
  • sporadycznie,
  • okazjonalnie,
  • bez nastawienia na zysk,
  • w sposób nieciągły.
Taka działalność, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma charakteru działalności gospodarczej i nie jest opodatkowana. Oznacza to, że podatnik nie musi wykazywać uzyskanych przychodów, gdy wypełnia deklaracje PIT za 2015 r.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że podczas dokonywania sprzedaży prywatnej istotny jest także czas, przez jaki sprzedający posiada dany przedmiot. Jeżeli podatnik jest właścicielem rzeczy przez co najmniej pół roku (liczone od końca miesiąca, w którym został nabyty przedmiot), sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu. Jeżeli sprzedaż zostanie dokonana przed upływem tego terminu, konieczne będzie odprowadzenie podatku. Rozliczenie trzeba złożyć na formularzu PIT-36, w którym podatek dochodowy jest naliczany na zasadach ogólnych (wg skali 18 i 32%). Uzyskane przychody powinny zostać wykazane jako przychody z innych źródeł.

Znamiona prowadzenia działalności gospodarczej

W wielu przypadkach sprzedaż internetowa, prowadzona przez osoby fizyczne, posiada znamiona prowadzenia działalności gospodarczej. Za takie znamiona uznaje się sprzedaż:
  • rzeczy nowych,
  • prowadzoną w sposób ciągły i zorganizowany,
  • z nastawieniem na zysk.
Trzeba pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w takich sytuacjach podatnik jest zobowiązany do odprowadzania podatku dochodowego, składania rocznych deklaracji podatkowych PIT 2015 i do zarejestrowania działalności.

Sposób naliczania podatku od sprzedaży w Internecie jest zależny od formy opodatkowania wybranej przez podatnika. Przedsiębiorcy mogą opłacać podatek progresywny (PIT-36), podatek liniowy (PIT-36L) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Każdy z wymienionych formularzy można wypełnić przy pomocy pit 2015 program, który nie tylko przeprowadzi nas przez proces obliczania wysokości zobowiązania podatkowego krok po kroku, ale również umożliwi wysłanie gotowego zeznania w formie elektronicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz