Rozlicz PIT

sobota, 30 stycznia 2016

Jak rozliczają się osoby prowadzące blogi?

Blogi cieszą się ogromną popularnością już od kilku dobrych lat. Wiele osób decyduje się na stworzenie własnego miejsca w internecie i dzielenie się w nim wpisami o bardzo różnorodnej tematyce. Internauci chętnie czytają blogi podróżnicze, lifestyle’owe czy modowe.
Często zdarza się, że prowadzenie bloga przynosi blogerowi zyski. W takiej sytuacji pojawia się pytanie czy od uzyskanych przychodów trzeba odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych, a jeżeli tak, to w jaki sposób powinien on zostać naliczony?
Przyjrzymy się bardziej szczegółowo rozliczeniu pit 2015 składanemu przez blogerów.


Działalność gospodarcza blogera

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, znamiona prowadzenia działalności gospodarczej posiada działalność o charakterze zarobkowym, którą podatnik prowadzi we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób ciągły i zorganizowany.
Blogerzy, którzy zajmują się blogowaniem na „pełen etat” i uzyskują ze swojej działalności przychody, powinni rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. Sposób opodatkowania uzyskiwanych przychodów jest zależny od preferencji blogera, do wyboru mamy trzy rodzaje podatku:
  • podatek progresywny (naliczany wg skali 18 i 32%),
  • podatek liniowy (19%),
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (8,5%).

Z ostatniej opcji mogą skorzystać osoby, które uzyskują przychody z najmu lub dzierżawy powierzchni reklamowej na blogu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ponoszenia wysokich kosztów uzyskania przychodu, lepiej wybrać inny sposób naliczania podatku dochodowego.
Osoby, które korzystają z opodatkowania wg skali lub z podatku liniowego, mogą odliczyć koszty podczas wypełniania deklaracji PIT za 2015 r., ponieważ podstawę do naliczenia podatku stanowi dochód, a nie, jak ma to miejsce w przypadku ryczałtu, przychód. Umniejszenie przychodu o poniesione koszty zmniejsza wysokość podstawy do opodatkowania (dochodu), a tym samym obniża wysokość podatku dochodowego, jaki trzeba odprowadzić na konto urzędu skarbowego.

Jakie koszty ponosi bloger?

W związku ze specyficznym rodzajem działalności gospodarczej, blogerzy mogą zakwalifikować jako koszty bardzo różne wydatki. Jeżeli posłużymy się przykładem podatnika prowadzącego blog o tematyce podróżniczej, wśród kosztów uzyskania przychodu mogą znaleźć się m.in.:
  • koszty zakupu sprzętu fotograficznego,
  • koszty zakupu komputera,
  • koszty wynajmu miejsc noclegowych,
  • koszty zakupu biletów kolejowych, autobusowych i lotniczych,
  • koszty wyżywienia w trakcie podróży,
  • koszty wstępu do muzeów i innych atrakcji turystycznych.

Sporadyczne zarobki z blogu

Nie każdy prowadzi blog w celach zarobkowych. Są osoby, którym blog nie przynosi żadnych korzyści finansowych. Zdarzają się także blogerzy, którzy uzyskują przychody z bloga na tyle sporadycznie, że ich działalność nie jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza. Takie przychody są najczęściej rozliczane w oparciu o umowy cywilnoprawne zawierane między blogerem a zleceniodawcą. Ponieważ w takiej sytuacji bloger uzyskuje przychody za pośrednictwem płatnika, do ich rozliczenia będzie trzeba wykorzystać formularz PIT-37. Deklarację roczną należy wypełnić na podstawie druku PIT-11, który płatnik powinien przekazać blogerowi do końca lutego 2016 r. Osoby, które zdecydują się na złożenie zeznania w formie elektronicznej, mogą pobrać z internetu bezpłatny program do pitów 2015.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz