Rozlicz PIT

czwartek, 18 lutego 2016

Nadpłata w deklaracji PIT za 2015 r.

Zeznanie PIT 2015 muszą złożyć podatnicy, którzy w trakcie ubiegłego roku uzyskali przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Celem wypełniania deklaracji rocznych jest ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego, jakie podatnik musi odprowadzić na konto urzędu skarbowego. Obowiązkiem każdego podatnika jest terminowe złożenie rozliczenia PIT oraz terminowe opłacenie podatku dochodowego, którego wysokość została wskazana w tym rozliczeniu.


Co to jest nadpłata podatku?

Podatnicy składający zeznanie podatkowe na formularzu PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37 są zobowiązani do odprowadzania comiesięcznych (rzadziej cokwartalnych) zaliczek na podatek dochodowy. Osoby wypełniające PIT-38 i PIT-39 nie odprowadzają zaliczek i opłacają podatek w całości dopiero po zakończeniu roku podatkowego.
Jeżeli łączna suma zaliczek, które zostały opłacone w trakcie roku, przewyższa faktyczną wysokość zobowiązania, mamy do czynienia z nadpłatą podatku. Urząd skarbowy, po otrzymaniu poprawnie wypełnionej deklaracji PIT, jest zobowiązany do dokonania zwrotu nadpłaconej kwoty.

Kiedy urząd dokona zwrotu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, fiskus nie zwróci nadpłaconego podatku, gdy podatnik:
  • posiada zaległości podatkowe,
  • posiada bieżące zobowiązania podatkowe.
Jeżeli podatnik nie uregulował zobowiązań lub zaległości o charakterze podatkowym (w tym np. mandatów drogowych), nadwyżka zostanie zaliczona na ich poczet.
Zwrot nie zostanie wypłacony także wtedy, gdy podatnik złożył wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
W razie braku nieuregulowanych zaległości/zobowiązań zwrot nadpłaconego podatku zostanie dokonany z urzędu. Od momentu otrzymania zeznania rocznego, fiskus ma 3 miesiące na przekazanie podatnikowi nadwyżki.

Zwrot może zostać wykonany: 
  • na rachunek bankowy podatnika, 
  • przekazem pocztowym (nadpłata jest wtedy umniejszana o koszty nadania takiego przekazu).
W momencie, gdy nadpłata nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (11,60 zł), zwrot może zostać odebrany przez podatnika tylko i wyłącznie w kasie urzędu skarbowego.

Jak szybko odzyskać nadpłacony podatek?

Często zdarza się, że po uwzględnieniu ulg, odliczeń oraz kwoty wolnej od podatku kwota zwrotu może okazać się bardzo duża. Podatnicy, którym zależy na jak najszybszym otrzymaniu nadpłaconego podatku, powinni pamiętać, że im szybciej złożą w urzędzie skarbowym poprawnie wypełniony druk pit 2015, tym szybciej fiskus przekaże im nadwyżkę. Warto także zwrócić uwagę na to, że sposób dostarczenia deklaracji rocznej do urzędu również ma wpływ na czas oczekiwania na zwrot podatku. Osoby, które zdecydują się na złożenie formularzy w formie elektronicznej (np. korzystając z aplikacji PITy 2015 program), mogą liczyć na zdecydowanie szybszą wypłatę nadpłaconej kwoty. Wynika to z tego, że obsługa zeznań złożonych za pośrednictwem sieci internetowej zajmuje fiskusowi zdecydowanie mniej czasu, niż weryfikacja poprawności wypełnienia tradycyjnych papierowych formularzy PIT.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz