Rozlicz PIT

sobota, 13 lutego 2016

e-Deklaracje za 2015 r. – status dokumentu

Podatnicy mogą wysłać w formie elektronicznej formularz PIT-37, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. Wszystkie wymienione druki można złożyć przez Internet bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja tożsamości podatnika odbywa się przy pomocy tzw. danych autoryzujących:
  • pierwszego imienia,
  • nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • identyfikatora podatkowego (NIP lub PESEL),
  • kwoty przychodu wykazanej w rozliczeniu podatkowym za 2014 r.

Osoby, które nie są w stanie wskazać dokładnej wysokości przychodu za 2014 r., będą zmuszone do złożenia deklaracji rocznej w inny sposób, gdyż błędy w danych autoryzujących sprawią, że zeznanie zostanie odrzucone przez system.


Status dokumentu

Każdemu formularzowi, który został wysłany w formie elektronicznej, nadawany jest numer referencyjny. Następnie dokument poddawany jest weryfikacji formalnej – system sprawdza, czy spełnia on wszystkie wymogi formalne. Po przeprowadzeniu tej weryfikacji, nasz dokument otrzymuje odpowiedni status. Urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), będące jedynym dokumentem potwierdzającym, że e-deklaracja za 2015 r. została złożona poprawnie, jest generowane tylko wtedy, gdy weryfikacja formalna zakończyła się wynikiem pozytywnym.

STATUS 200 – Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO

Status 200 jest jedynym statusem, który powoduje wygenerowanie urzędowego poświadczenia odbioru. Dokument, który otrzymał status 200 pomyślnie przeszedł weryfikację formalną, został przyjęty przez system e-Deklaracje i przekazany do urzędu skarbowego wskazanego w formularzu.

STATUS  411 – Weryfikacja negatywna – w systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim identyfikatorem podatkowym

Status 411 jest wyświetlany, gdy podatnik wyśle ponownie tę samą deklarację. Trzeba pamiętać, że zeznanie PIT 2015 na danym formularzu podatkowym można złożyć tylko raz. Jeżeli chcemy skorygować rozliczenie, które wcześniej wysłaliśmy w formie elektronicznej, powinniśmy zwrócić uwagę na poprawne wskazanie celu składania formularza. W pozycji „cel złożenia formularza” trzeba wybrać pole „korekta”, a nie złożenie zeznania.

STATUS 412 – Weryfikacja negatywna – niezgodność danych autoryzujących z danymi w dokumencie (np. niezgodność NIP, numeru PESEL, daty urodzenia, nazwiska, pierwszego imienia)

Status 412 otrzymujemy, gdy dane autoryzujące nie są zgodne z danymi, które wpisaliśmy w składanym formularzu podatkowym. Przyczyną pojawienia się statusu 412 może być:
  • korzystanie z nieaktualnej wersji programu do wypełniania pitów,
  • wadliwe funkcjonowanie oprogramowania wykorzystywanego do wypełnienia i wysłania deklaracji,
  • wpisanie danych małżonka zamiast własnych danych (ten problem może pojawić się podczas składania wspólnego formularza pit 2015).

STATUS 414 – Weryfikacja negatywna – błąd danych autoryzujących (np. błąd w nazwisku, pierwszym imieniu, dacie urodzenia, NIP, numerze PESEL, kwocie przychodu)

Status 414 otrzymują dokumenty, które zostały zweryfikowane przy pomocy niepoprawnych danych autoryzujących. Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje, które są używane do autoryzacji zeznania, muszą być ze sobą zgodne. Jeżeli system wyświetli błąd 414, powinniśmy sprawdzić czy:
  • kwota przychodu za 2014 r. jest prawidłowa (jeżeli w 2014 r. nie uzyskaliśmy przychodu, w odpowiednie pole powinniśmy wpisać zero – „0”),
  • nie popełniliśmy literówek w pierwszym imieniu i nazwisku,
  • wpisaliśmy poprawny identyfikator podatkowy,
  • wpisaliśmy datę urodzenia we właściwym formacie (formularz PDF: DD-MM-RRRR, formularz XML: RRRR-MM-DD).

W artykule zostały umówione najczęściej spotykane statusy. Znaczenie pozostałych statusów możemy sprawdzić w aplikacji PIT 2015 program.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz