Rozlicz PIT

czwartek, 25 grudnia 2014

Rozliczenie PIT 2014 a dochody z zagranicy

O tym czy dochody uzyskane poza granicami kraju trzeba rozliczyć w PIT 2014, czy też nie decydują postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawierane między Rzecząpospolitą Polską a poszczególnymi państwami. Wpływ na sposób opodatkowania dochodów z zagranicy ma także rezydencja podatkowa podatnika, gdyż to ona decyduje o rodzaju obowiązku podatkowego, jaki dana osoba posiada względem krajowych organów skarbowych.

Rezydencja podatkowa

Za rezydenta podatkowego uznaje się osobę, która na terenie danego państwa spędza więcej niż 183 dni w roku i/lub posiada centrum interesów osobistych bądź biznesowych. Potwierdzeniem rezydencji podatkowej jest tzw. certyfikat rezydencji, który wydawany jest przez organy podatkowe poszczególnych państw na wniosek podatnika (w Polsce należy złożyć wniosek CFR-2 i uiścić opłatę skarbową).
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada, że polscy rezydenci podatkowi są obciążeni nieograniczonym obowiązkiem podatkowym i muszą opłacać w Polsce podatek zarówno od dochodów krajowych, jak i zagranicznych. Jednak ze względu na wyższość porozumień międzynarodowych, zawieranych między państwami, nad przepisami krajowymi, to właśnie ustalenia zawarte w tych umowach decydują czy i w jaki sposób należy opłacić w Polsce podatek od dochodów zagranicznych.

Metoda wyłączenia z progresją

Zgodnie z metodą wyłączenia z progresją, dochody uzyskane poza granicami kraju nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Podatek jest pobierany tylko w państwie, w którym znajdowało się źródło przychodów. W przypadku zastosowania tej metody, podatnik wykazuje dochody zagraniczne wypełniając rozliczenie roczne 2014 tylko wtedy, gdy uzyskał także dochody na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Urząd skarbowy uwzględnia dochody z zagranicy podczas ustalania stawki, jaką będą obciążone dochody krajowe. Stawka jest określana na podstawie poniższego wzoru:


Brak dochodów na terenie Polski zwalnia podatnika z obowiązku składania rocznej deklaracji podatkowej za 2014 r.

Metodę wyłączenia z progresją stosuje się w przypadku dochodów uzyskiwanych m.in. w następujących państwach:

Albanii
Austrii
Chinach
Chorwacji
Cyprze
Czechach
Danii
Estonii
Finlandii
Francji
Grecji
Hiszpanii
Indonezji
Irlandii
Irlandii Północnej
Islandii
Japonii
Kanadzie
Kuwejcie
Litwie
Łotwie
Norwegii
Portugalii
Republice Południowej Aftyki
Rumunii
Słowacji
Słowenii
Szwecji
Ukrainie
Włoszech
Wielkiej Brytanii

Metoda proporcjonalnego odliczenia

Z metody proporcjonalnego odliczenia trzeba skorzystać jeżeli:
  • umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zakłada jej zastosowanie,
  • między Rzecząpospolitą Polską, a państwem, w którym podatnik uzyskał dochody nie została zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zgodnie z tą metodą od dochodów osiągniętych poza granicami kraju trzeba opłacić podatek dochodowy w Polsce, jednak jego wysokość oblicza się uwzględniając podatek pobrany przez zagraniczne organy podatkowe. Podatnik posiadający polską rezydencję podatkową ma obowiązek wypełnić zeznanie PIT 2014, niezależnie od tego czy osiągnął w Polsce dochody, czy też nie.

Metodę proporcjonalnego odliczenia stosuje się w przypadku dochodów uzyskiwanych m.in. w następujących państwach:

Australii
Belgii
Chile
Egipcie
Holandii
Korei Południowej
Macedonii
Malezji
Mołdawii
Rosji
Stanach Zjednoczonych Ameryki


Wszystkie dochody z zagranicy, które trzeba rozliczyć w Rzeczypospolitej Polskiej, podatnik powinien wykazać w druku PIT-36. Formularz trzeba złożyć w urzędzie skarbowym, wraz z załącznikiem PIT/ZG, do 30 kwietnia 2015 r. Do wypełnienia i wysłania deklaracji podatkowej można wykorzystać darmowy program pit 2014.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz