Rozlicz PIT

piątek, 26 grudnia 2014

Kiedy mamy pewność, że e-deklaracja została złożona poprawnie?

Ze względu na dużą wygodę, łatwość wypełniania formularzy oraz znaczną oszczędność czasu, podatnicy coraz chętniej rozliczają się z urzędem skarbowym za pośrednictwem sieci internetowej. Aby złożyć e-deklaracje 2014 w formie elektronicznej, nie trzeba posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja tożsamości podatnika odbywa się przy pomocy tzw. danych autoryzujących (imienia, nazwiska, daty urodzenia, identyfikatora podatkowego (NIP lub PESEL) oraz kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu podatkowym za ubiegły rok).
Procedura wysyłania e-deklaracji nie jest skomplikowana, aby mieć pewność, że dokumenty zostały dostarczone do urzędu, trzeba zwrócić uwagę na status i urzędowe poświadczenie odbioru.

Numer referencyjny

Każdemu dokumentowi wysyłanemu przez Internet nadawany jest indywidualny numer referencyjny. System generuje go automatycznie, zaraz po tym, gdy podatnik złoży rozliczenie PIT 2014. Na podstawie numeru referencyjnego można później sprawdzić, jaki status otrzymały przesłane formularze po przeprowadzeniu weryfikacji formalnej.

Status 200

Jeżeli weryfikacja formalna wypełnionych druków przebiegła pomyślnie, nadawany jest im status 200, który oznacza, że zeznanie zostało przyjęte przez system i przekazane do urzędu skarbowego wskazanego przez podatnika. Tylko w momencie otrzymania statusu 200 możliwe jest pobranie urzędowego poświadczenia odbioru.
W przypadku uzyskania innego statusu, konieczne może okazać się zweryfikowanie poprawności wypełnienia druków podatkowych, zgodności danych autoryzujących lub skorygowanie innych nieprawidłowości. Warto mieć na uwadze, że każdy status ma inne znaczenie. Szczegółowe informacje o tym, co oznaczają poszczególne statusy możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.

Urzędowe Poświadczenie Odbioru

Urzędowe Poświadczenie Odbioru, nazywane także UPO, jest jedynym dokumentem potwierdzającym poprawne złożenie e-deklaracji. Jest ono generowane automatycznie, po tym jak przesłany dokument uzyska status 200. Data znajdująca się na UPO jest uznawana przez fiskus za datę złożenia rocznego zeznania podatkowego. Poza datą doręczenia na urzędowym poświadczeniu odbioru znajdziemy także – datę wygenerowania dokumentu oraz nazwę i adres urzędu skarbowego, do którego zostało przekazane rozliczenie. Jeżeli wysyłamy formularze podatkowe przez program do pitów 2014, pobranie UPO będzie możliwe bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Podatnik, który przesłał deklarację za pośrednictwem sieci internetowej, nie posiada poza UPO żadnego innego dowodu na to, że terminowo wypełnił swój obowiązek względem organów skarbowych. W związku z tym zalecane jest wydrukowanie poświadczenia i przechowywanie go aż do momentu, w którym zobowiązanie podatkowe, wynikające ze złożonej deklaracji, ulegnie przedawnieniu. Okres przedawnienia trwa 5 lat, a jego bieg rozpoczyna się po zakończeniu roku, w którym zostało złożone zeznanie. Zatem PIT 2014 przedawni się dopiero 31 grudnia 2020 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz