Rozlicz PIT

piątek, 21 listopada 2014

Najczęstsze błędy w PIT. Jak ich uniknąć?

Wypełnienie rocznej deklaracji podatkowej w wielu przypadkach sprawia podatnikom liczne problemy. Bardzo często popełniają oni błędy, które następnie muszą korygować, co powoduje, że procedura rozliczenia się z fiskusem z osiągniętych dochodów znacznie się wydłuża.
Aby uniknąć błędów, trzeba wypełniać formularze podatkowe z większą świadomością. Dlatego warto wiedzieć, jakie błędy popełniane są najczęściej i jak ich uniknąć.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Błędy, które najczęściej pojawiają się w zeznaniach podatkowych możemy podzielić na cztery kategorie:
  • błędy obliczeniowe,
  • niewypełnione pola obligatoryjne,
  • błędy w danych identyfikacyjnych,
  • brak załączników.
W większości przypadków popełnienie, któregoś z powyższych błędów będzie skutkowało koniecznością złożenia korekty. Może się jednak zdarzyć, że urząd sam poprawi błędy obliczeniowe. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia tylko wtedy, gdy:
  • możliwe jest skorygowanie błędu w PIT 2014 bez żadnych wątpliwości,
  • kwota zobowiązania podatkowego po korekcie nie będzie się różniła od kwoty wyliczonej przez korektą o więcej niż 1 000 zł.

Jak uniknąć błędów?

Dzięki możliwości wygenerowania formularzy podatkowych na komputerze, wypełnianie druków PIT stało się zdecydowanie łatwiejsze. Ze względu na to, że program pity 2014 większość obliczeń wykonuje samodzielnie, na podstawie danych podanych przez podatnika, możliwe jest wyeliminowanie większości błędów obliczeniowych. Istotne jest tylko, aby podać właściwe kwoty, na których następnie wykonywane są obliczenia.

Pola obligatoryjne są polami, które podatnik ma obowiązek wypełnić. W elektronicznych formularzach PIT, pola te zostały odpowiednio zaznaczone, dzięki czemu wiemy, że muszą one zostać wypełnione. Dodatkowo, podczas weryfikacji poprawności wypełnienia deklaracji, przy pominiętym polu obligatoryjnym wyświetla się monit informujący, że jego uzupełnienie jest konieczne.

Dane identyfikacyjne są wykorzystywane przez organy skarbowe do identyfikacji podatnika. Należą do nich pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia, a także identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL). Zanim złożymy zeznanie PIT 2014 powinniśmy koniecznie sprawdzić, czy powyższe dane zostały podane prawidłowo i czy nie popełniliśmy w nich błędów. Podczas wysyłania deklaracji za pośrednictwem sieci internetowej, powyższe dane (wraz z kwotą przychodu za rok ubiegły) są wykorzystywane do autoryzacji zeznania. Jeżeli pojawią się w nich błędy, rozliczenie nie zostanie przesłane do urzędu skarbowego.

Ostatnim z popularnych błędów jest brak załączników. Trzeba pamiętać, że dołączenie odpowiedniego załącznika jest konieczne, jeżeli:
  • korzystamy z ulg podatkowych i odliczeń (PIT/D, PIT/O, PIT/UZ lub PIT-2K),
  • rozliczamy dochody osiągnięte za granicą (PIT/ZG),
  • korzystamy z kredytu podatkowego (PIT/Z),
  • prowadzimy działalność gospodarczą (PIT/B),
  • doliczamy dochody uzyskane przez niepełnoletnie dziecko (PIT/M).
Wypełnianie deklaracji w programie do pitów jest bardzo wygodne, ponieważ program sam wskaże nam jakie załączniki powinniśmy wypełnić.

Jak możemy zauważyć ryzyko popełnienia większości błędów możemy w znaczny sposób zminimalizować, jeżeli zdecydujemy się na złożenie rozliczenia podatkowego za 2014 r. w formie elektronicznej. Wiele osób nadal preferuje wypełnianie tradycyjnych papierowych formularzy PIT, myśląc że wysłanie e-deklaracji jest dużo trudniejsze. Nic bardziej mylnego, w rzeczywistości wygenerowanie formularzy podatkowych na komputerze jest zdecydowanie łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz