Rozlicz PIT

czwartek, 26 marca 2015

Niedopłata w PIT 2015 – co należy zrobić?

Obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej za 2015 r. spoczywa na każdym podatniku, który w trakcie 2015 r. uzyskał przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Celem wypełniania zeznania pit 2015 jest ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego, jakie podatnik ma obowiązek odprowadzić na konto urzędu skarbowego.

nadpłata pit 2015

W zależności od wybranego sposobu opodatkowania, podstawę do naliczenia podatku stanowi dochód lub przychód. Podczas obliczania wysokości podatku dochodowego wielu podatników może odjąć od dochodu lub podatku różnego rodzaju ulgi i odliczenia, co umożliwia obniżenie wysokości zobowiązania podatkowego.

Zaliczki na podatek dochodowy

Osoby opłacające:
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatek liniowy,
  • podatek progresywny,
są zobowiązane do odprowadzania w trakcie roku comiesięcznych lub cokwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. W związku z tym, wysokość zobowiązania podatkowego należy ustalić w następujący sposób:

ZOBOWIĄZANIE PODATKOWE = PODATEK NALEŻNY – CAŁKOWITA KWOTA ZALICZEK NA PODATEK DOCHODOWY

Wynik ujemny wskazuje, że powstała nadpłata podatku, którą urząd skarbowy powinien zwrócić podatnikowi. Jeżeli otrzymana wartość jest liczbą dodatnią, mamy do czynienia z niedopłatą podatku dochodowego, a obowiązkiem podatnika jest uregulowanie zobowiązania podatkowego równego obliczonej kwocie.

Brak zaliczek na podatek dochodowy

Podatnicy, którzy w trakcie 2015 r. uzyskali przychody z kapitałów pieniężnych bądź z odpłatnego zbycia nieruchomości lub innych praw majątkowych nie odprowadzają zaliczek na podatek dochodowy i są zobowiązani do opłacenia podatku dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Wysokość zobowiązania można w tym przypadku obliczyć przy pomocy PIT 2015 program, co pozwoli na uniknięcie ewentualnych błędów obliczeniowych.

Do kiedy zapłacić podatek?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatek dochodowy za 2015 r. trzeba wpłacić na konto urzędu skarbowego do:
  • 2 lutego 2016 r. – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • 30 kwietnia 2016 r. – podatek progresywny, podatek liniowy, ryczałt od dochodów kapitałowych, ryczałt od dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i innych praw majątkowych.
Jak możemy zauważyć, powyższe terminy pokrywają się z terminami, w których trzeba złożyć deklaracje PIT 2015. Opłacenie podatku po terminie będzie skutkowało naliczeniem ustawowych odsetek za zwłokę. Bardzo istotne jest, żeby zaległość podatkową uregulować z własnego rachunku bankowego lub dokonać wpłaty osobiście, w kasie urzędu skarbowego. Fiskus nie uznaje przelewów dokonanych z kont bankowych należących do osób trzecich.

A więcej informacji - zawsze aktualnych - oraz instrukcja i interaktywne formularze PIT-37 w wersji pdf w serwisie DRUK PIT 37.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz