Rozlicz PIT

niedziela, 15 lutego 2015

Ulga prorodzinna na pełnoletnie dziecko

Ulga prorodzinna jest odejmowana bezpośrednio od podatku, w związku z tym jej wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego jest bardzo duży. Z odliczenia mogą skorzystać podatnicy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych (rozliczający się z fiskusem na formularzu PIT-36 lub PIT-37), którzy w trakcie 2014 r. wychowywali dzieci.


Kto może skorzystać z ulgi na dzieci?

Prawo do uwzględnienia ulgi w zeznaniu podatkowym za 2014 r. przysługuje:
  • rodzicom wykonującym władzę rodzicielską,
  • opiekunom prawnym (pod warunkiem, że dziecko z nimi mieszka),
  • rodzicom zastępczym.
Warto pamiętać, że ulga obejmuje nie tylko dzieci małoletnie, po spełnieniu określonych warunków, odliczenia mogą dokonać także podatnicy wychowujący pełnoletnie dziecko.

Kiedy można odliczyć ulgę na pełnoletnie dziecko?

Jeżeli dziecko skończyło 18 lat ulgę prorodzinną można odjąć od podatku tylko wtedy, gdy:
  • otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • kontynuuje edukację w szkołach wskazanych w:
    • przepisach o systemie oświaty,
    • przepisach o szkolnictwie wyższym,
    • przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe w innym państwie.
W drugim przypadku odliczenie jest możliwe tylko do momentu ukończenia przez dziecko 25 lat lub zakończenia nauki. Ponadto, podatnik traci prawo do ulgi także wtedy, gdy roczny dochód dziecka, opodatkowany na zasadach ogólnych lub 19-procentowym podatkiem od dochodów z kapitałów pieniężnych, przekroczył kwotę równą ilorazowi kwoty zmniejszającej podatek i stawki podatku (dla pierwszego przedziału skali podatkowej).

Inne ograniczenia

Trzeba pamiętać, że odliczenie ulgi w PIT 2014 nie będzie możliwe, jeżeli pełnoletnie dziecko wstąpiło w związek małżeński. Gdy dziecko, które ukończyło 18 lat jest jedynym dzieckiem podatnika, na które przysługuje ulga prorodzinna, trzeba także wziąć pod uwagę kryterium dochodowe. Podatnik będący w związku małżeńskim skorzysta z ulgi pod warunkiem, że łączny roczny dochód małżonków nie przekroczył 112 000 zł. Natomiast osoba niebędąca w związku małżeńskim odliczy ulgę tylko wtedy, gdy jej roczny dochód był nie wyższy niż 56 000 zł.

Do deklaracji podatkowej, w której odliczona została ulga prorodzinna trzeba dołączyć załącznik PIT/O. Jeżeli, w związku z niskim dochodem podatnika, ulga nie została odjęta od podatku w pełnej kwocie, warto wypełnić także załącznik PIT/UZ, który umożliwi otrzymanie zwrotu niewykorzystanej części ulgi. Oba załączniki, a także formularz PIT-37 i PIT-36 można szybko i bezproblemowo wypełnić w PIT 2014 program.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz