Rozlicz PIT

niedziela, 14 grudnia 2014

Jakie darowizny można uwzględnić w PIT za 2014 rok?

Przekazane darowizny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawę, od której naliczany jest podatek dochodowy od osób fizycznych, można umniejszyć o darowizny dokonane na:
  • cele kultu religijnego,
  • cele pożytku publicznego,
  • cele krwiodawstwa,
  • działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Katolickiego Mariawitów, Kościoła Polskokatolickiego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Kościoła Zielonoświątkowego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Trzeba mieć na uwadze, że odliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy odprowadzany podatek dochodowy ma formę:
  • podatku progresywnego (rozliczenie roczne na formularzu PIT-36 lub PIT-37),
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (rozliczenie roczne na formularzu PIT-28).
Konieczne jest także posiadanie dokumentacji potwierdzającej, że darowizna faktycznie została przekazana, na któryś z powyższych celów w roku podatkowym, którego dotyczy składana deklaracja.

Maksymalna wysokość odliczenia

W przypadku trzech pierwszych rodzajów darowizn odliczenie jest limitowane. Maksymalna kwota, jaką można odjąć nie może być wyższa niż 6% osiągniętego dochodu, przy czym jest to łączny limit dla wszystkich trzech typów darowizn. Zatem jeżeli podatnik przekazał na cele kultu religijnego, pożytku publicznego i krwiodawstwa więcej niż 6% swojego dochodu, nie będzie mógł uwzględnić w zeznaniu pełnej kwoty darowizny.
Z inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła. Darowizny w pieniądzu i w naturze, przekazane na ten cel, mogą zostać odliczone w pełnej wysokości. Zatem dopuszczalne jest nawet odjęcie w zeznaniu podatkowym darowizny równej kwocie rocznego dochodu.

Otrzymane darowizny

W deklaracji PIT za 2014 rok nie można uwzględnić darowizn, które podatnik sam otrzymał. Darowizny tego typu nie są klasyfikowane jako przychód, dlatego nie są obciążone podatkiem dochodowym, lecz podatkiem od darowizn i spadków. Obowiązek odprowadzenia podatku od darowizn i spadków jest zależny od wartości otrzymanej darowizny oraz stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym.

1% podatku na rzecz OPP

Każdemu podatnikowi przysługuje prawo do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Aby dokonać darowizny trzeba w rozliczeniu rocznym podać:
  • numer wybranej organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS),
  • wnioskowaną kwotę, która nie może być wyższa niż 1% zobowiązania podatkowego.
W formularzu podatkowym można także wskazać cel szczegółowy, na który ma zostać przeznaczona otrzymana kwota oraz dane kontaktowe umożliwiające organizacji kontakt z podatnikiem, jednak podanie tych informacji nie jest obowiązkowe.
Urząd skarbowy przekaże organizacji kwotę wskazaną w zeznaniu pod warunkiem, że podatnik terminowo zapłaci podatek.

Odliczenie darowizn (z wyjątkiem 1% na OPP) wymaga od podatnika wypełnienia załącznika PIT/O, w którym trzeba wskazać:
  • wartość przekazanej darowizny,
  • kwotę, jaka została odliczona w deklaracji rocznej,
  • dane identyfikacyjne i adresowe obdarowanego podmiotu.
Jeżeli nie zostanie on dołączony do deklaracji, konieczne będzie złożenie korekty. Aby nie popełnić błędów, podczas obliczania wysokości zobowiązania podatkowego oraz odliczania ulg i darowizn, warto wykorzystać do wypełnienia wszystkich niezbędnych formularzy program PIT 2014.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz